Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego oddaje hołd poległym.

25-09-2019 13:24

W piątek, 19 września w 80, rocznicę, uczczono pamięć Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku, których szkoła nosi imię. W czasie montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów „Ogrodnika” zatytułowanego „Pamięci bohaterom" ożyły wspomnienia żołnierzy biorących udział, w jakże spartańskiej bitwie o Sochaczew.

Przy akompaniamencie oboju i fortepianu zasłuchaliśmy się w wojenne melodie, a młodzież śpiewająca przebój Boba Dylana uświadomiła nam, jak ciężko jest umierać mając naście lat. Na sali panował nastrój nostalgiczny i podniosły. Wojna to nie tylko walki - to również cierpienie, miłość i rozterki dnia codziennego. Innowacja spektaklu polegała na przedstawieniu wojny z perspektywy młodych, którzy umierali, kochając życie i mając na nie zupełnie inne plany niż walka (spowiedź Inki i wspomnienia zakochanych).

Przedstawienie zakończono utworem Jacka Wójcickiego „Miejcie nadzieję". W sposób uniwersalny wybrzmiały słowa - Miejcie odwagę nie te jednodniową… Nad całością spektaklu czuwały polonistki: Beata Roznowska i Katarzyna Miłkowska. Dyrektor szkoły Marek Wernicki w patetycznym przemówieniu przybliżył rys historyczny wydarzeń 39 roku oraz podkreślił przemijalność życia ludzkiego. To historia wyznacza życie człowieka. Uczniowie szkoły zapalili światełko pamięci przy „żywym pomniku" Feliksa Kozubowskiego i żołnierzy, którzy zginęli w czasie walk nad Bzurą 1939 roku. Ta interdyscyplinarna lekcja historii niewątpliwie na długo pozostanie w naszej świadomości.

W uroczystości udział wzięła także Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowe Zespołu Edukacji w Sochaczewie, która zwróciła się do młodzieży m.in. z prośbą, aby pamiętali i czcili pamięć o poległych bohatersko żołnierzach.

ZS RCKU