starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

Aktualności O SZKOLE Statut szkoły Kalendarz roku szkolnego 2024/2025 Matura 2025 PROJEKTY DOFINANSOWANE ZE ŹRÓDEŁ UE DLA UCZNIA i RODZICA Logowanie Dziennik Vulcan - powiat sochaczewski Egzamin Zadowowy PROGRAM WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNY Patronat WSIiZ Wykaz podręczników na rok szkolny 2024/2025 Instrukcja logowania Office365 ROK SZKOLNY 2022/2023 Rekrutacja 2023/2024 KIERUNKI KSZTAŁCENIA w roku szkolnym 2023/2024 Kształcenie zawodowe O patronie Konkursy i olimpiady UNESCO Kontakt z nami DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI BIP Wersja kontrastowa

Tydzień Konstytucyjny w „Ogrodniku”.

06-11-2019 07:31

A A A

Uczniowie Zespołu Szkół RCKU w Sochaczewie wzięli udział w akcji edukacyjnej VII edycji Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi uczniów na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawienia  w przystępny i interesujący sposób faktu, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. W ramach Tygodnia Konstytucyjnego promowane jest świadome obywatelstwo i zwiększenie zainteresowania młodzieży sprawami publicznymi.

W naszej szkole w dniu 28 października gościliśmy Panią Adw. Agatę Plichtę-Trzonkowską, która poprowadziła warsztaty o tematyce –„Konstytucja w życiu codziennym”. Na podstawie podanych przykładów w ciekawy sposób poznawaliśmy prawa wynikające z ustawy zasadniczej.

 W dniu 5 listopada odwiedziła nas sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi Pani Katarzyna Wesołowska –Zbudniewek. Zajęcia w pierwszej części dotyczyły trójpodziału władzy w Polsce, uczniowie poznali schemat konstytucyjny. Pracując w grupach młodzież wcieliła się w rolę sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Na drugiej godzinie młodzież poznała  zakres wolność słowa, poruszono kwestię godności człowieka, analizowano piramidę nienawiści Gordona Allporta. Uczniowie poszukiwali sposobów zwalczania hejtu, poprzez zgłaszanie nadużycia do administratora portalu, poszukiwania przez ofiary grupy wsparcia. Młodzież zastanawiała się co zrobić gdyby sama stała się ofiarą mowy nienawiści. W jaki prawny sposób walczyć z taką sytuacją. Pracując w grupach młodzież formułowała z pozycji świadka odpowiedzi dowcipne, polemiczne, rzeczowe na podane przykłady hejtu.

Prowadzącym dziękujemy za wspaniałe zajęcia.

(JS)

 

ZOBACZ GALERIE

powiat sochaczew powiat sochaczew powiat sochaczew
194300 odwiedzin