"Zielone patio" - projekt PBO.

05-09-2019 07:55

Projekt dotyczy zagospodarowania wewnętrznego placu przy Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie. Plan projektu oparty jest na geometrycznych formach jakimi są kwadraty i prostokąty, co nawiązuje ściśle do kształtu samego dziedzińca. Wychodząc od tych form projekt przewiduje podział na przestrzeń służącą zgromadzeniu większej ilości ludzi, teren zewnętrznej sali wykładowej, mniejsze przestrzenie będące placykami z ławeczkami oraz ciągi komunikacyjne łączące wszystkie te miejsca.

Przewidziany teren placu apelowego będzie miał wymiary około 23x35.5m, przestrzeń sali wykładowej to 8x8m, zaprojektowano również sześć placyków z ławeczkami o wymiarach 2x2m.

Cały dziedziniec ma zostać ujęty zielenią niską i średniowysoką do wysokości 1,5m uzupełnioną o kilka drzew wyższych. Pozostałą część zieleni stanowić ma trawnik, który może być przestrzenią do rozłożenia leżaka lub koca. W  projekcie przewidziano również miejsce do rozłożenia hamaków. W nasadzeniach wyższych drzew przewidziano następujący gatunek; brzoza „Doorenbos”. Pozostała roślinność to berberys „Green Carpet”, runianka japońska, barwinek pospolity, pieris japoński, jałowiec „Nana” oraz kilka grup różaneczników. Wszystkie gatunki roślin zostaną opisane co pozwoli stworzyć ścieżkę edukacyjną, której dodatkowymi elementami będą  rabaty kwiatowe i grządki warzywne. Będą to miejsca pokazowe dla odwiedzających w szczególności przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Na trawnik zaproponowano mieszankę traw szybko regenerujących się, aby znosiły udeptywanie. Całość terenu ma zostać oświetlona lampami LED zamontowanymi na ścianach otaczających budynków  oraz od strony północnej otoczona ażurowym ogrodzeniem z furtką.