„Kocham Polskę… Oblicze Polskiej Ziemi"

17-06-2019 22:10

6 czerwca br., w kramnicach miejskich w Sochaczewie odbyła się gala wręczenia nagród i dyplomów dla zwycięzców ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego im. Władysława Ślewińskiego pod tytułem „Kocham Polskę… Oblicze Polskiej Ziemi" zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął tradycyjnie już Prezydent RP Andrzej Duda. W organizację finału zaangażowali się również premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.
Organizację przedsięwzięcia wsparły także samorządy miasta Sochaczew, Powiat Sochaczew, gminy Młodzieszyn, Nowa Sucha, Iłów, Sochaczew i Teresin oraz radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Najważniejszym celem realizowanego od dziewięciu lat projektu kulturalnego jest kształtowanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polaków, zachęta do kreatywnego wyrażenia uczuć patriotycznych a przede wszystkim odnajdywanie młodych oraz dorosłych utalentowanych plastycznie rodaków, niezależnie od ich wieku i miejsca, w którym żyją i pracują twórczo.
Projekt upamiętnia również postać jednego z wybitnych polskich artystów oraz służy upowszechnianiu wiedzy o związkach tego znakomitego, narodowego malarza z Ziemią Sochaczewską i Mazowszem. W tym roku obchodzimy 163. rocznicę urodzin Władysława Ślewińskiego.

Wydarzenie rozpoczęło odśpiewanie hymnu. Następnie z koncertem utworów Stanisława Moniuszki wystąpił chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. pod dyrekcją Iwony Niemyjskiej. Jarosław Miaśkiewicz wyrecytował „Elegię o chłopcu polskim” Kamila Krzysztofa Baczyńskiego. Następnie zobaczyć można było występ kapeli góralskiej z Nowego Targu. Potem przystąpiono do wręczania nagród.
Z naszej szkoły nagrodzona została praca Natalii Szematowicz z klasy 1LO.
Nagrodzone prace plastyczne prezentowane są na wystawie pokonkursowej, którą oglądać można na I piętrze kramnic w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie przy ul.1 Maja 21, do 1 września 2019 r.

Serdecznie gratulujemy Natalii.