Druk 3D bez tajemnic

02-12-2021 00:44

Począwszy od minionego weekendu, uczniowie Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej zgłębiają tajniki druku trójwymiarowego (3D).

Jest to zupełna nowość w naszej szkole, możliwa do realizacji dzięki wyposażeniu nowej pracowni grafiki komputerowej w nowoczesną edukacyjną drukarkę 3D. Zakup tego urządzenia, jak i całego nowego wyposażenia pracowni został sfinansowany z funduszy projektu „Okno na karierę”.

Prowadzący, pan Krzysztof Kryczka, przybliżył uczniom historię i teoretyczne podstawy tej technologii druku. Ponad 50 lat badań i eksperymentów doprowadziło do możliwości druku elementów przestrzennych wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu, weterynarii i ostatnio w medycynie. Ostatnie 20 lat to gwałtowny rozwój technologiczny tej formy wytwarzania części maszyn i urządzeń (także z metalu), implantów, a nawet „drukowania” domów. Do druku wykorzystuje się nie tylko metodę ekstrudacji filamentów z rozmaitych tworzyw, ale także druk proszkowy  z uplastycznionego betonu.

W części praktycznej uczniowie uczą się posługiwania programem FlashPrint do obsługi druku 3D      i drukują proste modele trójwymiarowe, w tym dodatkowe akcesoria do naszej drukarki.

Kurs cieszy się dużym zainteresowaniem, bo uczniowie mają do czynienia z nowatorskimi technologiami o ogromnych możliwościach rozwoju i zastosowań praktycznych.

Projekt „OKNO na karierę” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.