Nowoczesna kuchnia z „Oknem na karierę”.

22-10-2021 21:11

Rozpoczęcie zajęć w nowocześnie i profesjonalnie wyposażonej kuchni to duże wydarzenie w naszej szkole, szczególnie dla uczniów i nauczycieli  w Technikum kształcącym w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz w Branżowej Szkole I stopnia w zawodzie kucharz.

Z tej okazji w ZS RCKU w dniu 21.10.2021 r. gościli Starosta Sochaczewski, Jolanta Gonta           w towarzystwie Wicestarosty, Tadeusza Głuchowskiego. Goście zostali zapoznani przez szkolnego koordynatora projektu Remigiusza Szafrańskiego ze stanem realizacji projektu „Okno na karierę”.      To w ramach  tego projektu od podstaw wyposażono otwartą dziś pracownię praktycznej nauki zawodu, a wcześniej pracownię grafiki cyfrowej.

W spotkaniu uczestniczyli dyrektor Marek Wernicki oraz Wicedyrektorzy Elżbieta Kropiak i Monika Osiecka. Przy okazji Starostowie z zainteresowaniem obserwowali zajęcia klasy III TŻiUG.                       W czasie rozmów z uczniami i nauczycielami poznali zalety nowoczesnego wyposażenia, które obecnie w niczym nie odbiega od standardów obowiązujących w najlepszych kuchniach restauracyjnych. Nauczyciele szczególnie chwalili sobie poprawę warunków pracy oraz możliwość prowadzenia zajęć w warunkach bardzo zbliżonych do prawdziwych.

Pracownia została wyposażona w piec konwekcyjno-parowy MPD 1011 10xGN ze zmiękczaczem wody, schładzarko-zamrażarkę szokową SHF 0511, lodówkę Beko, basen z baterią do zmywania dużych naczyń. Ponadto zostało urządzonych 6 uczniowskich stanowisk pracy, z których każde składa się z kuchni gazowo-elektrycznej 60cm z piekarnikiem, stołu roboczego i stołu ze zlewem. Ponadto w pracowni znajduje się 6 stołów pomocniczych oraz 6 szafek wiszących. Całe wyposażenie wykonane jest ze stali nierdzewnej. Do tego każde stanowisko zostanie wyposażone w mikser planetarny, blender barmański, wagę i komplet narzędzi oraz naczyń roboczych. Całkowity koszt wyposażenia stanowi kwotę 119 460,32 zł.

Starostowie z uznaniem odnieśli się również do informacji dyrektora o przeprowadzonym w pracowni remoncie generalnym. Został on wykonany przez pracowników szkoły, a potrzebne materiały zakupiono z posiadanych środków budżetowych w kwocie ok. 9 000 zł. Wartość wykonanych prac szacuje się na kwotę ok. 20 000 zł. Nowe wyposażenie wymagało bowiem modernizacji i przebudowy instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Przy okazji wymienione zostało oświetlenie i zamontowano rolety okienne.

W pracowni położono nową glazurę, naprawiono i wyrównano tynki i wykonano malowanie.

Projekt „OKNO na karierę” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.