Andrzejki 2022

30-11-2022 16:59

Andrzejki-czym są?

Andrzejki jest to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię
świętego Andrzeja. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego.
Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed
rozpoczynającym się adwentem.

Jaka jest historia tego święta?

Wróżby te były znane jako "jędrzejki" lub "jędrzejówki" we wszystkich rejonach Polski, a także w innych państwach Europy, przede wszystkim Środkowej i Zachodniej. Tak jak Polki, odprawiały je pragnące wyjść za mąż dziewczęta z terenu obecnych Niemiec i Szwajcarii Niemieckiej, Słowacji i Czech, Rosji, Ukrainy, Białorusi oraz Rumunii. Znane były również w krajach śródziemnomorskich. Pomimo tak szerokiego zasięgu występowania, nie jest jasne, skąd pochodzą wróżby andrzejkowe. Wiadomo jednak, że w Europie na dobre przyjęły się w XII wieku.
Do Polski przywędrowały w XVI wieku. Istnieje hipoteza, że zwyczaj ten ma związek z
przedchrześcijańskimi, jesienno-zimowymi obchodami ku czci zmarłych. Wierzono, że w tym okresie dusze zmarłych mogły łatwiej nawiązać kontakt z żywymi ludźmi. Sądzono, że duchy błąkające się po Ziemi w długie jesienne i zimowe wieczory, dzięki swej nadprzyrodzonej mocy i wiedzy mogły przed śmiertelnikami uchylić rąbka tajemnicy związanej z ich przyszłością. Według niektórych uczonych kolebką tych wróżb jest starożytna Grecja (wskazuje na to pochodzenie imienia Andrzej, od greckiego Andress i słów „aner” oraz „andros”- co oznacza mąż, mężczyzna). Według innych źródeł kult św. Andrzeja wywodzi się z wierzeń niemieckich, gdzie świętego uważano za najlepszego ze wszystkich. W kościele katolickim dzień św. Andrzeja zamyka rok kościelny, zaraz po nim następuje adwent - czas pokory, postów i modlitw w oczekiwaniu na narodzenie Syna Bożego.

Andrzejki w naszej szkole

29 listopada w naszej szkole odbyło się wydarzenie andrzejkowe zorganizowane przez
Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem Pani Iwony Brzozowskiej. Podczas jego trwania
uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mogli spróbować ciasteczek z przepowiednią i
wziąć udział w zabawach w których między innymi można było poznać imię swojej drugiej
połówki. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za chcęci oraz poświęcony czas.

TEKST: Mateusz Świetlicki