Wystawa „W ogrodzie współczesności” w ZS RCKU oficjalnie otwarta

21-05-2022 13:41

W dniu 20 maja 2022 roku w Zespole Szkół RCKU w Sochaczewie została otwarta minigaleria „W ogrodzie współczesności”. Kameralna uroczystość zgromadziła zacnych gości w osobach: pani Teresy Pawelak, Skarbnika Powiatu, pana Konrada Ziółkowskiego – członka Zarządu VFM Real Estate , pani Urszuli Opasiak – dyrektor PZE w Sochaczewie i pana Ludwika Skrzypka – dyrektora zaprzyjaźnionej PSM I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie .

„W ogrodzie współczesności” jest to projekt promujący sztukę współczesną, koordynowany przez polonistki Katarzynę Miłkowską i Beatę Roznowską. Celem wystawy stałej jest 3 x Z – ZOBACZYĆ, ZAPAMIĘTAĆ, ZAINSPIROWAĆ.

W tym projekcie, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, a także organ prowadzący, fundator, pracownicy obsługi; każdy dołożył swoją cegiełkę do wspólnego sukcesu. Dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Powiatu i pani Skarbnik przestrzenie wspólne parteru szkoły nabrały nowocześniejszego, schludnego wyglądu. Po prostu zapraszają do wejścia. Wtedy zrodziła się myśl aby nowoczesne przestrzenie pożytecznie zagospodarować. Mamy to szczęście i przyjemność, że pracują u nas ludzie, którym wystarczyła jedynie propozycja. Powstała koncepcja polonistek i projekt graficzny w wykonaniu uczniów technikum grafiki i poligrafii cyfrowej Alana Skumiała i Krystiana Zająca. Otrzymaliśmy darowiznę od VFM Real Estate na całkowite sfinansowanie projektu. Bardzo ujmujący jest fakt, że zostaliśmy potraktowani nie jako proszący, ale jako partnerzy, że wsparcie kultury i oświaty jest wpisane w misję firmy VFM Real Estate.

Sztuka współczesna często szokuje i jest enigmatyczna – ważne by uczniom wskazać kierunki jej poznania. Minigaleria jest w zamyśle inspiracją do obcowania z „wielką sztuką” w muzeach, galeriach i filharmoniach.

Uroczystość otwarcia uświetnili swoimi występami uczniowie zaprzyjaźnionej Państwowej Szkoły Muzycznej. Kwartet smyczkowy w składzie Wiktoria Komendarek – I skrzypce, Amelia Stefańska – II skrzypce, Julia Brzezińska – altówka, Kamila Łukaszewicz – wiolonczela wykonał pieśń Mieczysława Karłowicza „Zasmuconej”, „Pięć melodii ludowych” Witolda Lutosławskiego oraz „Wiosnę” Antonio Vivaldiego.

W związku z dramatycznymi wydarzeniami za naszą wschodnią granicą gościmy w naszej szkole coraz liczniejszą grupę uczniów z Ukrainy. Musieli oni wbrew swojej woli zostawić całe swoje dotychczasowe życie i zechcieli nam o tym opowiedzieć. Uczennica Anna Pokryschuk wykonała utwór „Nie twaja wina”, a towarzyszyła jej Anhelina Piasetska, która na żywo wykonała pracę plastyczną o wdzięczności narodu ukraińskiego dla Polaków. Szkoła bardzo zadbała o to, aby uchodźcy z Ukrainy czuli się u nas jak najlepiej i mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów.